whatsapp

Connect on Whatsapp : +1 206 673 2541, Get Homework Help 24x7, 100% Confidential. Connect Now

Variable Costing | Accounting homework help

Lund Company sells a single product for $25. It had no beginning inventories. Operating data follow.

Sales, 55,000 units $1,375,000
Normal capacity 60,000 units
Production costs:
Variable per unit $13
Fixed production $300,000
Selling and administrative expenses:
Variable per unit sold $2
Fixed selling $40,000
Number of units produced 66,000 units

Assume the actual costs were as budgeted.

a. Compute income under standard variable costing.

b. Compute income under standard absorption costing.

Get FREE Essay Price Quote
Pages (550 words)
Approximate price: -